Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

SPAM – co to jest za stwór?  Najprościej rzec ujmując jest to niepożądana przez odbiorców wiadomość tekstowa, wysyłana najczęściej masowo (do wielu odbiorców) w formie reklamy. Ze skutkiem zapychania serwerów, blokowania skrzynek emailowych, a co najgorsze rozsyłania wirusów. Jak to  wygląda? Przesyłane wiadomości docierają do odbiorcy bez jego zgody i ma na celu osiągnięcie zysków poprzez nakłanianie do przejścia pod adres umieszczony w załączniku. Nieświadomy internauta aktywuje w ten sposób złośliwego wirusa (np.trojana) lub – w najlepszym przypadku – daje zarobić nadawcy poprzez wyświetlenie reklamy.

SPAM w świetle prawa –  w naszym kraju sprzeciwia się wszelkim formom spamu, o czym świadczy art. 10 Ustawy z 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną, a mianowicie:

“1. Zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej. 2. Informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny. 3. Działanie, o którym mowa w ust. 1, stanowi czyn nieuczciwej konkurencji w rozumieniu przepisów ustawy (…).”. Złamanie tych regulacji jest równoznaczne z karą grzywny (zgodnie z art. 24), natomiast ściganie rozpoczyna się na wniosek poszkodowanego.

 

Najwięcej spamu pochodzi ze Stanów Zjednoczonych (ok 15% wszystkich wysyłanych wiadomości) tutaj powstało to zjawisko właśnie. Również tutaj znajduje się najwięcej hakerów oraz firm reklamujących rozmaite produkty na skalę światową – nie zawsze w sposób etyczny. Drugie miejsce na liście krajów, od których wychodzi największa liczba spamu, to Brazylia – powyżej 11%. dalej to: Turcja (ok. 5,2%), Indie (5%), Korea Południowa (4.7%), Polska (4.2%) czy Chiny (4.1%). Wysyłanie spamu często jest za sprawą dużych firm czy korporacji, które za pośrednictwem młodych pracowników – zatrudnianych najczęściej w krajach najuboższych za minimalne pensje  – stosują te praktyki.

SPAM – jakie formy przyjmuje, gdy trafia do nas? Czego unikać?

 • 1. obrazek zawierający ukrytą treść reklamy, czyli tzw. mapy bitowe. Tego rodzaju wiadomości nie zawierają załączników, co może być odczytane przez zabezpieczenia jako zwykła wiadomość ( lepiej takiej wiadomości nie otwierać)
 • 2. wiadomości zawierające skrypty w języku JavaScript z kodem html. Co je różni od standardowej poczty? Wykorzystują luki w zabezpieczeniach wielu programów pocztowych, które nie mogąc odczytać bezpośrednio wiadomości, automatycznie łączą się z serwerem WWW spamera w celu pobrania danych (np. obrazków). W ten sposób do spamera trafiają informacje o odczytaniu maila oraz nasze dane.
 • 3. wiadomość tekstowa z prośbą o podanie adresu lub odesłanie maila w celu rezygnacji z otrzymywania kolejnych maili. Użytkownicy, wykonując polecenie, weryfikują w ten sposób swoje dane ( mozna tutaj otrzymać w załączniku jakiegoś robala czyli trojana
 • 4. informacja o wygraniu wielu tysięcy dolarów. Przechodząc na taką stronę –  najczęściej tego rodzaju informacje kierują do strony z trojanami lub dialerem, wyszukującym na komputerze użytkownika dane dotyczące konta bankowego
 • 5. wiadomośc z Banku – przesyła wiadomość z prośbą o podanie hasła do konta bankowego.Użytkownik  nie podejrzewa próby wyłudzenia ze względu na starannie wykonaną wiadomość – zarówno treść, grafiki, jak i odnośnik są do złudzenia podobne do tych przysyłanych z banku. Pamiętajmy, że:
1. Bank nigdy nie prosi użytkowników o podanie hasła (PIN i NICK). 2. Bankowość elektroniczna korzysta z protokołów bezpieczeństwa SSL (adres zaczyna się od https).

 

6. spadek to kolejna forma wyłudzenia informacji – adresat domaga się uiszczenia opłaty z tytułu kosztów notarialnych i operacyjnych. Oczywiście po dokonaniu płatności pod wskazany adres kontakt się urywa, a spadek okazuje się tylko fikcją.

7.  na urzędnika – wezwanie do nieuregulowanej zaległej opłaty. Działanie podobne do ,,banku”.

8.  ciekawe, intrygujące nagłówki w mediach społecznościowych np. facebooku, również ciekawe zdjęcia, film – gdzie kieruje nas po przejściu ze zdjęcia na stronę i aby uzyskać dostęp do całego artykułu lub filmu musimy podać numer telefonu. Co się dzieje dalej – otrzymujemy SMS z aktywacja subskrypcji i codziennie będziemy otrzymywać płatne SMS. Należy wysłać niezwłocznie SMS dezaktywującego taką subskrypcję, gdyż w przeciwnym wypadku możemy otrzymać dość znaczny rachunek za telefon na koniec miesiąca rozliczeniowego.

Jak można się pozbyć niechcianych wiadomości na Facebooku:

 • przechodzimy na stronę główną naszego profilu,
 • w bocznym menu wybieramy i klikamy Kliknięcia “Lubię to”,
 • z poziomu listy stron które lubimy sprawdzamy podejrzane profile i jeśli chcemy je usunąć, to klikamy w małą ikonkę znajdującą się z prawej strony, a następnie z rozwijanego menu zaznaczamy “Nie lubię”,
 • potwierdzamy zmianę kliknięciem w przycisk “Nie lubię”.

Usuwanie niepotrzebnych aplikacji

 • w prawym górnym rogu obok danych osobowych klikamy w ikonkę koła zębatego,
 • z rozwijanego menu przechodzimy do Ustawienia konta,
 • z lewej strony bocznego menu klikamy w Aplikacje,
 • widzimy okienko z listą aktualnie używanych aplikacji – możemy tutaj zmienić dla kogo są widoczne (m.in. Publiczne, Znajomi, Znajomi Znajomych, Tylko ja) lub całkowicie usunąć – w tym celu klikamy w ikonkę X, znajdującej się obok Edytuj.

 

Jak jeszcze się bronić?

Nie należy zapominać o ochronie komputera. Na rynku istnieje szeroki wybór skutecznych programów antywirusowych i antyspamowych, których używanie z głową przy regularnych aktualizacjach powinny zminimalizować ryzyko wystąpienia spamu ( np. popularny AVAST)

Na blogu wordpress z pomocą przychodzi wtyczka o nazwie Akismet lub Growmap Anti Spambot.

Administratorzy sieci powinni dodatkowo pamiętać o konfiguracji odpowiednich filtrów antyspamowych oraz wprowadzeniu metody zwanej greylisting – chodzi tu o automatyczne usuwanie wiadomości od niezidentyfikowanych nadawców, których dodaje się do specjalnej bazy, unikając przy tym kolejnych prób przesłania spamu z tego adresu.

Translate »
Share This
Przeczytaj inne:
szkoła marketingu internetowego
Szkoła Marketingu Internetowego – Servaq już działa!

Szukasz sposobu, aby zacząć zarabiać w internecie? Wiesz co chciałbyś robić, ale nie wiesz jak? Dobrze trafiłeś! W Szkole Marketingu...

Zamknij